Az épített környezet az a hely, ahol élünk és ahol időnk nagy részét töltjük. A gazdaság szempontjából kulcsfontosságú ágazat, amely a globális GDP nagyjából 10%-át adja, ugyanakkor a kibocsátás, az erőforrásfelhasználás és a földhasználat változásának egyik fő mozgatórugója.
Az épített környezet a globális végső energiafelhasználásnak több mint 33%-át teszi ki, a globális energiával kapcsolatos üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak pedig közel 40%-át termeli. A népességnövekedés és az urbanizáció a városi infrastruktúra hatalmas növekedését teszi szükségessé. A fenntartható épített környezet körkörös, hosszú élettartamú, rugalmas, alkalmazkodóképes, összeszerelhető, szétszerelhető, újrafelhasználható és hasznosítható, valamint figyelembe veszi a jövőbeli éghajlati kockázatokat. Alacsony CO2-kibocsátású, kis hatású, nem mérgező anyagokat használ, és a felhasznált erőforrásokat (a helyszínen vagy más helyszíneken felhasznált anyagokat és termékeket) hasznosítja. Megújuló energiával működik, fenntartható vízfogyasztást biztosít, és növeli az emberek jólétét és biztonságát. A zöldterületek, a természetes biológiai sokféleség és a természetalapú megoldások növelik az ellenálló képességet, a jólétet és a társadalmi kapcsolódást. A fenntartható és megosztott mobilitást helyezi előtérbe.
Most fontosabb, mint valaha, hogy figyelembe vegyük a városi épített környezetbe történő beruházások hosszú távú értékteremtését. Számos eszköz és iránymutatás létezik, de elengedhetetlen annak intézményi és irányítási szempontjait is megvizsgálni, hogy a városok, az üzleti élet és más érdekeltek hogyan tudnak együttműködni a fenntartható épített
környezet víziójának megvalósítása érdekében.
Végső soron az a cél, hogy az épített környezet a körforgásos gazdasági modellt alkalmazza, CO2-mentes, befogadó, rugalmas és egészséges legyen az emberek és a bolygó számára. Az alábbiakban bemutatott elvek azt szemléltetik, hogy hogyan nézhet ki a fenntartható épített környezet.
Tervezés – A felhasználók egészségének előtérbe helyezése
Infrastruktúra – Az épületek karbon lábnyoma
Körkörös gazdasági modell – Minimális fogyasztás és hulladék
Példák a nagyvilágból
Rotterdam színház és a koncertterem
Célja, hogy 2030-ra klíma- és karbonsemlegessé váljon. Ennek a törekvésnek a részeként egy „élő tetőt” hoznak létre az épület tetején, amely tiszta energiát termel (napelemek segítségével) és elősegíti a fenntartható vízhasználatot. Vízügyi tervet dolgoztak ki, hogy okosan kezeljék mind a vízfelesleget, mind a vízhiányt. Ez az élő tető javítja a vízvisszatartást és csökkenti a városi hőszigethatást. A projekt magában foglalja egy innovatív földalatti esővíztároló szerkezet kialakítását is. Ez a tárolórendszer földalatti pufferként működik, amely visszatartja a felesleges vizet, és aszályos időkben pótolja azt.
Norvégia energiapozitív irodaépület
A 8 emeletes épület a működési szakaszában több energiát termel, mint amennyit az építőanyagok előállítása, az építés, az üzemeltetés és az ártalmatlanítás során fogyaszt. Az város ikonikus épületét úgy tervezték, hogy a napenergia optimális felhasználását biztosítsa, amelyet a tetőn elhelyezett fotovoltaikus panelek gyűjtenek be. Az épület jól szigetelt, nyitott alaprajzú, a levegőelosztás pedig energiahatékonyan történik. Az épület betonszerkezete
„energiaakkumulátorként” szolgál, amelyben a nyáron megtermelt energiát a hidegebb téli hónapokra termikusan tárolják. Norvégiában már szorgalmazzák, hogy nulla CO2-kibocsátású építkezések legyenek, amelyeken a berendezéseket vagy elektromos árammal, vagy fosszilis tüzelőanyagoktól mentes üzemanyagokkal működtetik.
Madrid önkormányzati épületei
2017-ben indították el az önkormányzati épületekben az energiagazdálkodási rendszert. A rendszer lehetővé teszi az energiafogyasztás valós idejű nyomon követését és elemzését, hogy korrigálni lehessen a nem megfelelő hatékonyságot, ezáltal költségmegtakarítást és CO2-kibocsátás csökkenteni. Az energiaszolgáltatás irányítóközpontjának köszönhetően az információk elemzése, valamint a rendellenes energiafogyasztás azonnali reagálása javítja az üzemeltetési teljesítményt.
A rendszer megkönnyíti a valós idejű energiafigyelést, a keresletkezelést, az elemzést és a jelentéstételt, valamint az energiaauditokat és a diagnosztikát a fejlesztési területek azonosítása érdekében. Az első szolgáltatás elindítása óta 65 épület energiaszolgáltatásai kezelhetők az irányítóközpontból. Az alkalmazott technológia nem csupán jelentős energiamegtakarítást eredményez, azaz csökkenti a közkiadásokat hanem jelentősen csökkenti a légkörbe kerülő CO2-t is. Hozzájárul az új generációk környezettudatosságának erősítéséhez is, ami elengedhetetlen a fenntartható jövő biztosításához.
Hugyecz Balázs
A cikk forrása a GoGreen Magazin 2024. áprilisi száma (8-9-10. oldal).