A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) a kibocsátás-csökkentési és zöldenergia-termelési célszámok nagyarányú megemelésével is hozzájárul a klímasemlegességi, fenntarthatósági vállalások teljesítéséhez. A szakpolitikai dokumentum tavalyi társadalmi egyeztetése után, most annak stratégiai környezeti hatástanulmánya véleményezhető 30 napon át.
A Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) legfontosabb célkitűzései az energiaszuverenitás és az ellátásbiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése és a zöld átállás sikeres végrehajtása. Magyarország 2023. nyarán készült el a NEKT felülvizsgált tervezetével. Az Európai Bizottság visszajelzését követően a végleges tagállami dokumentumokat 2024. őszén kell benyújtani.
A stratégiai környezeti vizsgálat (SKV) a környezeti és fenntarthatósági szempontok beépítését, megjelenítését hivatott elősegíteni a szakpolitikai irányokat közép- és hosszú távon meghatározó energia-, és klímatervben. Az SKV legfontosabb állítása szerint a vizsgált 15 intézkedéscsoport túlnyomó többsége, mintegy négyötöde kedvező hatást gyakorol a környezetre.
Az Energiaügyi Minisztérium az átdolgozott NEKT tervezetében 1990-hez képest az eddigi 40% helyett legalább 50%-kal szándékszik csökkenteni az üvegházhatású gázok bruttó kibocsátását 2030-ig. Magyarország végsőenergia felhasználása a korábban kitűzött 785 PJ felső határnál alacsonyabb, legfeljebb 750 PJ lehet a következő évtized elején. A megújuló energiaforrások arányát a hatályos 21% helyett 29%-ra emeli a felülvizsgált energia- és klímaterv tervezete. Az alapvető jelentőségű célszámok módosítása a klímasemlegesség elérése és az energiahatékonyság javítása irányába mutat.
Az SKV a felülvizsgálat alatt álló NEKT 2023-as verziójára készült, így a NEKT tartalma és célkitűzései a továbbiakban is változhatnak. Az Energiaügyi Minisztérium az esetleges módosításokhoz figyelembe veszi az SKV megállapításait és a most közzétett dokumentumra beérkező észrevételeket.
Az energia- és klímatervben javasolt intézkedések, beruházások összesített költségigénye több ezermilliárd Ft-ra rúg. A ráfordítások mintegy háromnegyede a működési- és kvótakiadásokban a fejlesztésekkel elérhető megtakarítások révén megtérülhet. A véleményezési határidő 2024. szeptember 22-e volt.
A Nemzeti Energia- és Klímaterv 2023. évi felülvizsgált változatának környezeti értékelésének összefoglalása
Az intézkedés célja, hogy minimálisra csökkentsük az éghajlatra, az emberi egészségre és a biológiai sokféleségre veszélyt jelentő kockázatokat. Az energiatermelés és felhasználás Magyarország üvegházhatású gáz kibocsátásának több mint háromnegyedéért felelős.
A fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentése elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy meg tudjuk valósítani Magyarország 2030-ra kitűzött éghajlatpolitikai céljait, és 2050-re elérjük a klímasemlegességet. A nemzeti energia-, és klímaterveket az energiaunió irányításáról és az éghajlat változási fellépésről szóló (EU) 2018/1999 rendelet vezette be.
A magyar Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) – összhangban a Nemzeti Energiastratégia (NES) céljaival – legfontosabb célkitűzése az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása, valamint a dekarbonizáció.
Magyarország 2023. augusztus 31-én nyújtotta be a NEKT felülvizsgált tervezetét. A Bizottság 2023. december 18-án tette közzé az aktualizált NEKT tervezetek uniós szintű értékelését, valamint egyedi értékeléseket és ajánlásokat fogalmazott meg a tagállamok számára. A felülvizsgálati folyamat és az integrált tervezés fontos lépése a stratégiai környezeti vizsgálat (SKV) elkészítése. A bizonyos tervek és programok környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatáról szóló 2001/42/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv kötelezettséget ír elő a tagállamok számára azzal, hogy a tervek és programok stratégiai tervezési folyamatában szükséges megvizsgálni, hogy azok az SKV irányelv alkalmazási körébe tartoznak-e, és a tárgyi hatály alá tartozó tervek és programok elfogadása előtt előírja a várható jelentős környezeti és egészségi hatások értékelését, stratégiai környezeti vizsgálat keretében.
A NEKT felülvizsgált verzió stratégiai környezeti vizsgálatának fő célja, hogy elősegítse a környezeti és fenntarthatósági szempontok integrálását egy olyan stratégiai dokumentumba, amely közép- és hosszú távon meghatározza hazánk energia- és klímaügyi szakpolitikáját.
Az SKV folyamat további célja a környezet és természet magas szintű védelmének biztosítása, valamint, hogy hozzájáruljon a környezeti, természetvédelmi szempontok beillesztéséhez egyrészt a terv egészét tekintve, másrészt az egyes intézkedések kidolgozása
során a fenntarthatóság érvényesítése érdekében.
Az SKV kiemelt része a környezeti értékelés, mely hozzájárul ahhoz, hogy a NEKT-ben foglalt célok a természeti környezet jó állapotának és az egészséges környezetnek a megtartásával váljanak valóra.
A környezeti értékelés a felülvizsgált NEKT megvalósulása során várható környezeti következményeket hivatott feltárni, a terveket ez alapján szükséges értékelni a környezeti szempontoknak a döntéshozási folyamat minél korábbi fázisában történő integrálása, és a környezetvédelmi hatások előzetes mérlegelése érdekében.
Az értékelés célja, hogy a tervbe szükség esetén olyan további intézkedések, feltételek kerüljenek beépítésre, melyek a környezeti elemek védelmét biztosítják.
A NEKT céljainak, intézkedéseinek összefoglalása
2019. végétől az Európai Zöld Megállapodás, az „Irány az 55%!” szakpolitikai intézkedéscsomag és a klímasemlegesség 2050-re történő elérésének céljával az EU ambiciózusabb klímapolitikát irányzott elő.
Az orosz-ukrán háború miatt a hazai energiaszektorban is változások következtek be – energiaár emelkedés és ellátási bizonytalanság stb. hatására -, melyek jelentősen befolyásolták Magyarország energiapolitikai törekvéseinek fókuszpontját, amely többek között a 2023. évben felülvizsgált Magyarország Nemzeti Energia- és Klímatervében került rögzítésre.
Zsemlye István
Források:
https://kormany.hu/dokumentumtar/nemzeti-energia-es-klimaterv-2023-evi-valt-korny-ert-tars-egy
A cikk forrása a GoGreen Magazin 2024. októberi száma (4-5-6. oldal).